Jiří Šmejc

Jiří Šmejc Zdroj: Dan Materna / MAFRA / Profimedia

Páral: Šmejc přivedl PPF domů, teď jí bude chybět jeho dravost

Pavel Páral

Odchod Jiřího Šmejce z pozice generálního ředitele PPF je dovršením proměny, kterou tato největší česká finanční skupina prošla po tragickém úmrtí jejího zakladatele Petra Kellnera při pádu vrtulníku na Aljašce před čtyřmi lety. Že si potom vybrala jeho manželka Renata s rodinou právě Kellnerova dlouholetého souputníka v byznysu i osobního přítele Šmejce bylo logické.

Miliardář, který v žebříčku nejbohatších Čechů časopisu Forbes drží 17. příčku s majetkem 27,4 miliardy korun, dobře znal firmu i její problémy, do nichž se na počátku dvacátých let ponořila se svými investicemi v Asii a také v Rusku. Bylo potřeba je vyřešit a nový generální ředitel na to dostal tříletý nadát, který mu právě v těchto dnech končí. Postupně se mu podařilo prodat Home Credit na Filipínách a v Indonésii loni PPF odešla ze splátkového byznysu i ve Vietnamu a Indii a v Číně podstatně zmenšila svou angažovanost. Ruského byznysu se Šmejc zbavil velmi krátce po začátku války na Ukrajině. A i když to bylo se ztrátou 1,2 miliardy eur, později to komentoval: „Naprosto se ukazuje, že jsme udělali správně, když jsme s těmi prodeji spěchali. Nejen že to bylo rozhodnutí eticky správné, ale i byznysově správné, protože tato aktiva se dají prodat hůř a hůř.“

Loni PPF prodala i padesátiprocentní podíl plus jednu akcii ve svých telekomunikačních společnostech v Bulharsku, Maďarsku, Srbsku a na Slovensku společnosti e& (dříve Etisalat) za 2,15 miliardy eur. A tak se stal loňský rok finančně nejúspěšnějším v celé 35 let trvající historii firmy při dosažení rekordního čistého zisku 3,2 miliardy eur. Pro srovnání o rok dříve to bylo jen 1,45 miliardy.

Stabilizace a přesměrování

Už při nástupu bylo dohodnuto, že Šmejc povede skupinu po dobu tří let, pomůže ji stabilizovat a přesměrovat. Tento úkol naplnil. Firmu převzal v citlivém okamžiku a předává ji s rekordními výsledky, restrukturalizovaným vedením a novým investičním směrem. PPF se vrátila z vandru domů, do Česka a do Evropy. Kellnerova rodina ji evidentně chce vést mnohem konzervativnějším směrem než do odvážných, ale riskantních obchodů, které přinášely sice zisky, ale někdy nevyšly úplně ideálně. Objektivně vizionářský instinkt a dravost vlastní Petru Kellnerovy se těžko nahrazuje.

Od června bude mít PPF hned dva nové generální ředitele, mnohaletou finanční ředitelku skupiny Kateřinu Jiráskovou a francouzského finančníka Didier Stoessela, který dosud řídil mediální divizi skupiny, pod níž spadá i televize Nova. Šmejc však neopouští svět PPF úplně. Zasedne v nové dozorčí radě, která má zajišťovat dlouhodobý strategický dohled nad skupinou. Jeho znalosti, síť a reputace tedy zůstávají k dispozici, a i nadále bude spolupracovat s rodinou Kellnerových. Zároveň vstupuje investicí padesát milionů eur do společného holdingu e& PPF Telecom na jehož vzniku se podílel. Bude tam zastupovat nejen sebe, ale i PPF.

Součástí původního kontraktu byla opce, která by Šmejcovi umožnila získat až desetiprocentní podíl v PPF při naplnění určitých cílů. Ty byly z velké části dosaženy, nicméně v kontextu nové strategie rodiny Kellnerových, která se rozhodla více angažovat ve vlastním byznysu, došlo ke vzájemné dohodě, že místo majetkové účasti bude spolupráce pokračovat jinou formou. Odcházející generální ředitel tak místo akcií dostane odměnu, kterou sice PPF nesdělila ale podle dostupných informací za tři roky vedení PPF získá odměnu 3,2 miliardy korun. Zisk v minulém roce spojený s vyřešením problému PPF v Asii ukazuje, že se tato částka Kellnerově rodině mnohokrát vrátila. Šmejc se kvůli angažmá v PPF odsunul z řízení vlastní skupiny Emma Capital, které se chce nyní více věnovat.

Vypořádání s rodinou

Jeho asi poslední akcí ve funkci generálního ředitele je nedávná nabídka PPF na odkup akcií německé mediální společnosti ProSiebenSat.1 s cílem zdvojnásobit svůj podíl na 29,99 procenta ze současných 14,94 procenta. Česká investiční skupina tak reaguje na nabídku italské MFE-MediaForEurope rodiny Berlusconiů, která chce ProSiebenSat ovládnout. PPF nabídla za akcii sedm eur, což je o 21 procent více, než je předpokládaná nabídková cena MFE.

Zapadá to do čtyř hlavních podnikatelských vertikál současné PPF, kterými jsou média, telekomunikace, finanční služby a real estate. Soustředění se na obory, v nichž má skupina praktickou zkušenost a know how bude i do budoucna.

Po Šmejcově úspěšné restrukturalizaci tak k její konečné podobě zbývá jen vypořádání s Kellnerovým synem z prvního manželství Petrem Kellnerem mladším, který drží deset procent akcií a už loni prohlásil, že je chce prodat. Ten okamžik se zřejmě blíží. Podle informací, které před pár dny přinesly Seznam Zprávy se Renata Kellnerová a její tři dcery s ním dohodly na vypořádání, které by mělo dosáhnout částky kolem čtyřiceti miliard korun. Potom se PPF vydá po nové cestě. Jak bude zisková a úspěšná teprve uvidíme.

OSZAR »