Pilsner Urquell Master Bartender: Od první hladinky po titul šampióna
Pěna jako smetana, sklenice čistá jako zrcadlo – a výčepní, který to bere vážně! Martin Tušek, výčepní tělem i duší, zasvětil svou kariéru jedinému cíli – načepovat dokonalou plzeň. A letos si z finále soutěže Pilsner Urquell Master Bartender odnesl titul šampióna a dokázal, že i ze třetího pokusu může být ten největší triumf.
Martine, jak se říká na Plzeňsku – „Kdo pa ty seš?“
Martin Tušek, skoro třicetiletý výčepní z Dobřan u Plzně. To je malé město hned vedle Plzně a právě tam jsem začínal svoji kariéru výčepního.
Kdy ses rozhodl, že chceš čepovat pivo na profesionální úrovni?
Zlom přišel, když mě oslovil Míra Štych, vítěz Master Bartendera 2017, a nabídl mi místo ve Švejkovi v Plzni. Věřil mi, protože viděl, že mi na pivu záleží, chci se učit a dělám to poctivě.
Jak se podle tebe pozná dobře načepované pivo?
V první řadě podle pěny a sklenice. Když je pivo dobře načepované, má krásnou, krémovou a hustou pěnu, která pevně sedí na hladině. Sklenice musí být čistá, mokrá a studená. Vidíš krásně barvu piva. Naopak, špatně načepované pivo má pěnu plnou bublinek, tzv. jarovou, a na skle se objeví „řetízkování“, což je známka špatně umyté sklenice. Takové pivo rychle zvětrá a nevypadá ani nechutná dobře.
Co tě fascinuje na plzeňském ležáku? Co pro tebe znamená?
Plzeň pro mě znamená život. Když jsem se vrátil z ciziny, začal jsem ji čepovat a zasvětil jí celou kariéru. Je to největší značka s neměnnou chutí už přes 180 let. A pořád se vaří na stejném místě v Plzni – to je pro mě neuvěřitelné.
Měl jsi poslední šanci vyhrát soutěž Pilsner Urquell Master Bartender. Co se změnilo na tvém přístupu? Jaké byly přípravy?
Jo, přihlásit se můžeš, kolikrát chceš, ale do finále se můžeš dostat maximálně třikrát. A já jsem se do něj dostal všechny tři roky – 2022, 2023 a teď 2025. Rok jsem si dal pauzu, protože jsem cítil, že potřebuju „dozrát“. Potřeboval jsem se uklidnit. Možná jsem dřív působil jako někdo, kdo to nebere úplně vážně. Musel jsem se v sobě srovnat, naučit se mluvit, vystupovat, soustředit se na to důležité.
Do třetice všeho dobrého. Je z tebe šampión!
Je to obrovský závazek. Chci dělat značce dobré jméno, jezdit na eventy, reprezentovat.
Kdybys letos nevyhrál, co by to pro tebe znamenalo? Vzdal by ses kariéry?
Ne, to ne. Ale byl jsem fakt nervózní. Přijel jsem do Plzně a měl jsem všechny disciplíny až odpoledne. To čekání bylo hrozný. Ale vyšlo to a jsem za to neskutečně vděčný.
Jak chutnal vítězný šnyt?
Bylo to neuvěřitelný! Když řekli moje jméno, úplně mi vypnuly nohy, vlítly mi slzy do očí. Kolega z Brna mi pak pomáhal vstát. Byl to nejhezčí moment, co jsem kdy zažil. Vítězný šnyt byl přímo na pódiu. Pavel Cejnar tehdy citoval moje slova – že to byl nejlepší šnyt, jaký jsem kdy měl. A to teda byl. Byla to doslova ta pravá chuť vítězství.
A co teď?
Moje práce mě zase začala o něco víc bavit. Mám skvělý kolegy a podporu v pražské restauraci U Tellerů, kde pracuju. V téhle krásné restauraci dělám to, co miluju – čepuju naše český zlato. A budu ho čepovat i dál!