Kosmické šediny astronautky Williamsové. Urychluje pobyt ve vesmíru stárnutí?
Když se astronauté Sunita Williamsová a Barry Wilmore vrátili z ne tak docela dobrovolného devítiměsíčního pobytu na Mezinárodní kosmické stanici, byla to po delší době událost, kdy se o lety do vesmíru zase všichni zajímali. Mnozí televizní diváci si při tom všimli, že Sunitiny bohaté a před rokem tmavé vlasy jsou najednou šedivé. Vyvolalo to řadu úvah o vlivu kosmického prostoru na stárnutí lidského organismu. Znamená to, že vesmír dělá z lidí starce? To by pro sen o osidlování vzdálených světů znamenalo čáru přes rozpočet.
Milovníci sci-fi vědí, že astronaut, který se vrací z hodně vzdáleného vesmíru, nezestárl, takže na Zemi nachází až své pra-, pra-, potomky. Této oblíbené zápletce vědecko-fantastické literatury se říká paradox dvojčat a je vědecky podložený: vyplývá z takzvané dilatace času, k níž dochází při cestování rychlostmi, které se blíží rychlosti světla. To ale není případ Sunity Williamsové nejen proto, že její šediny by naopak svědčily o zrychleném stárnutí, ale hlavně kvůli tomu, že rychlost současných kosmických lodí má do rychlosti světla hodně daleko. Co tedy na šedivé vlasy neposlušně vyčnívající z astronautčiny přilby říká kosmická agentura NASA?
„Zatím neexistují studie, které by spojovaly kosmické lety s šedivěním vlasů,“ konstatují odborníci. „Vliv vesmíru na lidský organismus studujeme, ale to v programu mise Sunity Williamsové a Barryho Wilmora nebylo. Ostatně jiné posádky byly na palubě ISS mnohem déle než tato dvojice.“ Komentátoři při té příležitosti obvykle připomínají, že rekord v délce pobytu na oběžné dráze drží ruský/sovětský kosmonaut Valerij Poljakov (1942–2022), který v letech 1994 a 1995 strávil na kosmické stanici Mir dodnes nepřekonaných 437 dní.
Historička kosmických letů z National Space Society (NSS) a bývalá jaderná technička amerického námořnictva, Emily Carneyová, má pro šedivé vlasy Sunity Williamsové mnohem prozaičtější vysvětlení: „Je to proto, že ve vesmíru nemáte k dispozici žádnou barvu na vlasy ani jiné kosmetické potřeby.“
NASA v této souvislosti zatím pouze oznámila, že Sunita Williamsová a Barry Wilmore stráví příští dny v péči lékařů a projdou procedurami, které obnoví jejich fyzické i duševní síly. Jejich zdravotní stav bude zkoumán v souladu se zavedenými normami.
Loď pronásledovaná smůlou
Původní program letu Sunity Williamsové (1965) a Barryho „Butche“ Wilmora (1962) neměl se studiem vlivu dlouhodobého pobytu ve vesmíru na lidský organismus nic společného. Ani nemohl, protože jejich úkolem bylo pobýt na ISS pouze osm dní. Mise s označením Boe-CFT (Boeing Crew Flight Test) měla být prvním pilotovaným letem soukromé kosmické lodi Starliner společnosti Boeing, jenže neproběhla podle očekávání.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!