Jak přežít: Varovný systém i manuál na 72 hodin. Česko připravuje novou koncepci ochrany obyvatel
Válka na Ukrajině, konflikt Izraele a Íránu, rozsáhlý blackout ve Španělsku nebo stále lépe předvídatelné povodně. I kvůli takovým událostem chystá ministerstvo vnitra novou koncepci ochrany obyvatelstva. Cílem je připravit nás na možné válečné konflikty, výpadky energií, služeb a informovat o možnostech, kde se schovat. Stát spustil i kampaň 72 hodin, která radí, jak přežít tři dny v nouzovém režimu. Kdy se spolehnout sám na sebe a s čím při ohrožení pomůže stát? Zjišťovali jsme v místě, kde se na různé typy hrozeb připravují.
Špatně se mi dýchá. Na obličeji mám masku a pohybuji se na běžeckém pásu rychlostí šest km/h. Jsem v izolačním boxu testovací místnosti, kde se zkouší odolnost ochranných obleků a masek v Institutu ochrany obyvatelstva. Průvodce mi dělá ředitel Institutu ochrany obyvatelstva Hasičského záchranného sboru ČR František Paulus.
Kdysi to bývala kasárna, od devadesátých let tu sídlí výzkumné a výcvikové centrum pro přípravy na hrozby nejrůznějšího typu. V Institutu ochrany obyvatel v Lázních Bohdanči tým expertů zkoumá nebezpečné látky, testuje varovné systémy a modeluje plány pro krize. Na mimořádné události jednak trénují tady, v zázemí klidné části lázeňského města, ale vyjíždějí také na simulace do terénu a pomáhají i při reálných krizích.
„Poskytujeme přímou i nepřímou podporu HZS ČR při plnění a organizování úkolů ochrany obyvatelstva, integrovaného záchranného systému, požární ochrany, civilního nouzového plánování a krizového řízení. Pracujeme tedy nejen v laboratořích, ale i v terénu. Nejsme ale klasickou prvosledovou jednotkou. Řešili jsme například projekt, jenž se týkal možností degradace, dekontaminace novičku jakožto nervové paralytické látky. Když se s takovou látkou záchranné složky dostanou do styku, tak aby byly nastavené postupy,“ popisuje příklad práce týmu František Paulus.
Institut ochrany
Odborníci institutu také například dokumentují rozsáhlé katastrofy, mají dronovou letku, kterou jsou schopni skenovat zasažené území a vytvářet z něj 3D modely. Dělali to tak třeba při požáru v Hřensku i při povodních loni na podzim. A také testují ochranné masky a obleky. Nejen ty pro zachraňující odborníky, ale i ty pro laiky, jež jsou pro vybrané skupiny obyvatel součástí státních rezerv. Jak jsem si ostatně vyzkoušela sama na sobě.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!