Celostátní lídryní hnutí Stačilo! do podzimních sněmovních voleb bude europoslankyně a předsedkyně KSČM Kateřina Konečná. Ve středních Čechách povede hnutí do voleb novinářka Jana Bobošíková a na jižní Moravě bloger Daniel Sterzik, známý pod jménem Vidlák. Jména krajských lídrů a program pro sněmovní volby v pondělí hnutí Stačilo! představilo v Ostravě.

Celostátní lídryní hnutí Stačilo! do podzimních sněmovních voleb bude europoslankyně a předsedkyně KSČM Kateřina Konečná. Ve středních Čechách povede hnutí do voleb novinářka Jana Bobošíková a na jižní Moravě bloger Daniel Sterzik, známý pod jménem Vidlák. Jména krajských lídrů a program pro sněmovní volby v pondělí hnutí Stačilo! představilo v Ostravě. Zdroj: ČTK / Sznapka Petr

Nevkus Jany Bobošíkové: Šíří konspirace a lustruje středoškoláka, který jí položil nepříjemný dotaz

Oliver Adámek

Volební superdebaty Politologického klubu pořádané ve spolupráci s Reflexem se za Stačilo! účastnila středočeská lídryně kandidátky Jana Bobošíková. Před ani po debatě nevznesla k vedení žádné připomínky. Týden po ní však na svém Youtube kanále šíří kuriózní konspirační teorii, že šlo o připravenou PR show Víta Rakušana, který přitom v debatě dostal druhý nejmenší prostor. A do toho až nevkusným stylem veřejně lustruje středoškoláka, který si dovolil jí položit kritický dotaz.

Na superdebatu, kterou jsem moderoval, měla za Stačilo! původně přijít europoslankyně Kateřina Konečná. Jako náhradnici nakonec vyslala Janu Bobošíkovou. Paní Bobošíková debatovala v klidu, moc často se nehlásila, po debatě jsme si poděkovali a lidé z jejího týmu ještě dodali, že jsem neměl lehkou úlohu. K vedení ani organizaci debaty nevznášela žádné námitky, kromě toho, kdy mě v průběhu debaty opravila, že Stačilo! nyní není koalice, ale hnutí, v čemž jsem jí dal za pravdu.

O necelý týden později ve svém livestreamu na Youtube kanálu Aby bylo jasno tvrdí, že debata „nebyla nestranná“ a že šlo o připravenou PR show pro Víta Rakušana. Říká, že debatu "zcela ovládli politici STAN a na ně napojení představitelé zahraničně-byznysových think-tanků". Důkazem má být mimo jiné to, že studenti při příchodu o pár vteřin déle tleskali Rakušanovi, než kandidátce SPD Markétě Šichtařové. Jako další důkaz Bobošíková předkládá, že Rakušan sklidil potlesk poté, co se ohradil vůči Bobošíkové tvrzení, že lidé z Ukrajiny prchají nejen na západ, ale i na východ. Označuje to za „potlesk na povel“, bez jakéhokoli důkazu. Tvrdí, že „na akademické půdě někdo tahá za nitky a mělo by to zajímat každého.“

Přidejme tedy k pocitům také pár faktů. Ministr Rakušan mluvil v prvním bloku 4. nejdelší čas z řečníků, byl tedy přesně uprostřed. Ve druhém bloku pak mluvil dokonce 2. nejkratší dobu ze všech. Celkově dostal méně prostoru než Petr Macinka, Patrik Nacher, Zdeněk Hřib i Markéta Šichtařová.

Všichni opoziční politici kromě Jany Bobošíkové tedy mluvili déle než Rakušan. Kdyby takto měla vypadat připravená PR show, museli by Starostové žádat mastnou kompenzaci, protože Rakušan se pomalu nedostal ke slovu. Dodám jen, že záměrem bylo dát všem kandidátům stejný prostor, kvůli tomu jsem mezi debatními bloky dostával zprávu, kdo přesně mluvil jak dlouho. Zrovna Rakušan z toho zkrátka vyšel s druhým nejkratším časem, ale rozdíly byly v minutách či méně. Že Rakušanovi publikum jednou za celou debatu spontánně zatleskalo, je věc, kterou žádný organizátor ani moderátor samozřejmě neovlivní.

V další části videa pak Bobošíková lustruje konkrétní studenty, kteří v debatě položili dotaz. U jednoho z nich, který se představil jako student smíchovského gymnázia, vypátrala, že se angažuje ve Středoškolském sněmu a že jeho školu řídí někdejší poradce ministra Gazdíka. Co s tím má mít student společného, nevysvětlila. Namísto reakce na obsah jeho dotazu jej spojovala s tím, kdo řídí jeho školu, to vše s tónem jako vystřiženým z televize 80. let. Nemluvě o tom, že v době, kdy ředitel gymnázia radil Gazdíkovi, mohlo být studentovi asi tak 14 či 15 let.

Paní Bobošíkovou jsme na debatě rádi přivítali a jsem jí svým způsobem vděčný za další publicitu, kterou jí dává. Nepravdivé osočování, navíc namířené proti akademickému prostředí jako celku, je však nefér. A veřejné lustrování středoškoláků se zájmem o politiku, ač jde o veřejně dostupné informace, už je přímo nízké. Zda byla superdebata skutečně jednostranná, se můžete přesvědčit sami. Celý záznam najdete ZDE.

Průběh superdebaty a její nejlepší momenty jsme pak okomentovali v podcastu Padni komu padni, celou epizodu si pusťte níže. 

Video placeholder
Padni komu padni 29 • Zdroj: Reflex.cz
OSZAR »