
Komunisté jako nacisté? Správně. Skutečná hrozba je však už mnohem víc skrytá
Trojice poslanců vládního hnutí Spolu přišla s návrhem, který by měl při potírání totalitních hnutí narovnat pravidla – zjednodušeně řečeno, na stoupence srpu a kladiva by se mělo konečně hledět stejně jako na obdivovatele hákového kříže. Záslužné. Ale kéž by to bylo tak jednoduché…
O co jde konkrétně? „Kdo založí, podporuje nebo propaguje nacistické, komunistické a jiné hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačení práv a svobod člověka nebo hlásá rasovou, etnickou, národnostní, náboženskou či třídní zášť nebo zášť vůči jiné skupině osob, bude potrestán odnětím svobody na jeden rok až pět let,“ praví se v pozměňovacím návrhu k novele trestního zákoníku, který předložili Martin Dlouhý (TOP 09), Marek Benda (ODS) a Šimon Heller (KDU-ČSL) a o němž informoval web Novinky.cz.
Vlastně to není až tak nic nového. Podobná formulace je už obsažena v současné verzi trestního zákoníku (zákon č. 40/2009 Sb.), konkrétně v paragrafu č. 403. Novinkou je konkretizace totalitních hnutí neboli doplnění slov „nacistické, komunistické a jiné“.
Snaha je to určitě chvályhodná. I když nerovný přístup ke komunismu a nacismu je přinejmenším v části české společnosti hluboce zakořeněn a jen tak ho vymýtit nepůjde. A stejně tak není překvapením, že komunisté, na něž to hlavně míří, se čertí.
Jejich šéfka Kateřina Konečná si na svém FB profilu postěžovala, že „poslední, kdo kriminalizovali a systematicky likvidovali ty, kteří se hlásili ke komunistickému hnutí, byli nacisté“. A korunu, respektive třešničku tomu nasadila oslím můstkem, kterým se přes Marka Bendu pustila do vlády, že nedokáže řešit nízké mzdy, drahé energie a nedostatkové bydlení. A další oblíbenou přesmyčkou se dostala ke komunistickému poválečnému PR majstrštyku – k přisvojení si husitství: „Vládě vzkazuju – i když mě vsadíte na 5 let do vězení, postavíte na hranici či cokoli jiného, mě neumlčíte.“
Nikdo nikoho samozřejmě umlčovat nechce. Pokud ale budeme realisty, tak na zákaz KSČM by ani tato novela nestačila. Polistopadový pokus tehdejšího pražského prokurátora, pozdějšího českého ministra vnitra a dnešního advokáta Tomáše Sokola o zákaz komunistů asi zůstane jediný nadějný. A vlastně i nejsmysluplnější.
A jakkoliv je nutno ještě jednou říct, že iniciativa a „zrovnoprávnění“ komunismu a nacismu také svůj smysl má, větší hrozba je dnes jinde – skrytá a rafinovaná. Zvláště ta s rudým základem. Ať už jde o intolerantní, extrémní až extremistické postoje směřující k zeleným zítřkům. Anebo v různých snahách o „preventivní“ kontrolu každodenního života lidí. Jako například (snad alespoň zatím neúspěšný) pokus nařídit poskytovatelům internetového připojení, aby zaznamenávali, které webové stránky kdo navštěvuje. Tady ale žádný zákon tuplem nepomůže…