
Viliam Buchert: Příměří v Gaze, pakt s vrahy a nový izraelský řád
Příměří v Gaze a postupný návrat izraelských rukojmí jsou skvělá zpráva, i když si ji jednotlivé strany vykládají různě. Neměli bychom však zapomínat, kdo celé neštěstí způsobil. Byli to palestinští teroristé, kteří 7. října 2023 zaútočili na Izrael. Je to tedy dohoda, která na čas zastavuje krveprolití, ale je to pakt s vrahy. Vždyť jen zrůda mohla unést z kibucu Nir Oz tehdy devítiměsíčního chlapečka Kfira Bibase, nejmladšího rukojmího.
Mezi chmurnými zprávami, jež do světa ze šíleného regionu v poslední době doputovaly, je i jedna dobrá – úchylné plány teroristů nevyšly. Dynamika Blízkého východu se vydala naprosto jiným směrem, než jak si to naplánoval vůdce Hamásu Jahjá Sinvár a jeho donátoři z Íránu, když nařídili v říjnu 2023 invazi do Izraele.
Po útoku Hamásu si teroristé vysnili, že bude následovat koordinovaná akce všech militantních skupin regionu podporovaných Teheránem proti židovskému státu. Mělo to inspirovat izraelské Araby (tvoří více než pětinu obyvatel Izraele) a Palestince na Západním břehu Jordánu k zahájení nové intifády. To se ale nestalo. Libanonský Hizballáh sice začal ostřelovat sever Izraele, jenže výsledkem byla jeho dekapitace a zabití všech hlavních velitelů. Když se to Írán snažil „vyřešit“ raketovým útokem na Izrael, zažil odvetu, z níž se nemůže dodnes vzpamatovat. Sto padesát izraelských letadel zničilo jeho protiraketové systémy, poškodilo jaderná zařízení, továrny na výrobu paliva pro balistické střely a další vojenskou infrastrukturu. V důsledku oslabení Íránu padl nedávno i režim v Sýrii. Izrael v průběhu roku a čtvrt přetvořil pomocí úspěšných vojenských operací region. A masový vrah Jahjá Sinvár? Ten zemřel jako pes, když ho loni v říjnu objevilo izraelské komando.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!