Sieg Heil, miláčku! Fenomén tradwives sahá od domácí puťky až k nahnědlému vlhkému snu strážců rasové čistoty
Dokonale nalíčená blondýnka v dlouhých květovaných šatech se usměje do kamery a začne s přípravou ostružinového koláče. Střih. Koláč je hotov, pilná kuchařka má vkusně a dekorativně zamoučené levé líčko. Dveře letí dokořán. Vchází pan manžel, vzor nedbalé, ale jasně maskulinní elegance, a bere vzornou ženušku do náručí. Konec.
Tohle není popis reklamy na domácí štěstí z padesátých let minulého století, ale jeden z tisíců populárních příspěvků nahraných na síť TikTok pod hashtagem Tradwife. Fenomén žen, které na internetu prezentují samy sebe v tradiční, velmi konzervativně chápané roli, se začal objevovat v době covidové pandemie. Covidová doba byla vůbec akcelerátorem řady pozoruhodných procesů, budoucí historici možná dojdou k závěru, že zásadní změna světového uspořádání odstartovala ve chvíli, kdy většina planety seděla doma a učila se péct chleba podle videí na YouTube.
Nemyslet a nepracovat
Tradwives každopádně zaujaly. Dokonale upravené ženy, jež vaří, pečou, uklízejí, vzorně se starají o zahradu, domácnost, podstrojují manželovi i dětem. Jde o převážně anglosaský a téměř výhradně bělošský jev. Vizuálně jsou mnohdy videa a instagramové příspěvky tradwives stylizovány do estetiky „starých dobrých časů“. V USA jsou tím obvykle myšlena 50. léta 20. století, ve Velké Británii viktoriánská či meziválečná éra.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!